18/12/2017

PORADÍME, POMÔŽEME…

(Poradňa, Tip 3)

Rýchlo byť krásna

Pýtate sa: Odporučíte mi salón v Bratislave, kde by mi vedeli krátko pred spoločenskou akciou veľmi rýchlo a nenáročne omladiť pleť? Zvyknem používať len masky na tvár.

Odpovedá: Dominika Matušková, Bebe Hair, Zuckermandel Bratislava.

V našom salóne ponúkame aj kozmetické služby, takže popri úprave vlasov si môžete dopriať ošetrenie prístrojom OxyGeneo. Ide o neinvazívne ošetrenie pleti s viditeľným omladzujúcim efektom. Bez použitia chirurgického zákroku dokáže OxyGeneo pôsobiť na pokožku hĺbkovo – dodá jej kyslík zvnútra, vyživí a viditeľne odstráni nepríjemné známky starnutia. Ošetrenie je vhodné pre akýkoľvek typ pleti a širokú vekovú skupinu. Efekt je okamžitý, preto sa zákrok hodí aj ako rýchle riešenie pred spoločenskými akciami či dovolenkou. Výhodou zákroku je okamžitý efekt, minimálny čas regenerácie, viditeľná redukcia vrások, stiahnutie rozšírených pórov, jemnejšia a svieža pokožka, zmiernenie vačkov pod očami, zjednotený tón pleti a redukcia pigmentových škvŕn.

 

Očkovať, alebo nie?

Pýtate sa: Často počujem, že očkovanie proti chrípke nemá zmysel, že nás neochráni, alebo že sú to zbytočne minuté peniaze. Nie je to predovšetkým hazard so zdravím?

Odpovedá: Katarína Naďová, epidemiologička.

Pol miliardy eur ročne stojí liečba ľudí nakazených chrípkou na Slovensku. Ročne sa nakazia na akútne respiračné ochorenia približne dva milióny ľudí a ročne na ne zomrie v priemere 1850 ľudí. Obrovský počet, ak uvážime, kam sme sa ako ľudstvo a spoločnosť posunuli v oblasti medicíny. Sú určité skupiny ľudí, ktoré by mali byť zaočkované, ide najmä o ľudí vo vyššom veku. Akýkoľvek prvotný vstup vírusu môže pre nich znamenať ďalšie komplikácie, ktoré môžu ohroziť ich organizmus. Vakcinácia je vhodná aj pre tehotné ženy. V období gravidity totiž dochádza k čiastočnému oslabeniu imunity, čiže odolnosti a tehotné ženy sú na vírus veľmi citlivé. Je potrebné, aby sa očkovali aj ľudia v produktívnom veku, pretože sú akýmisi „donášačmi“ vírusu do komunity malých detí, ale i starých ľudí. Takže najlepšia ochrana proti chrípke je určite očkovanie. Nie je povinné, no lekári ho odporúčajú. Keďže ľudskému telu trvá desať až štrnásť dní, kým si vytvorí protilátky proti RNA vírusom, ktoré spôsobujú chrípku, je dobré, aby ľudia podstupovali vakcináciu minimálne dva týždne pred začatím chrípkovej sezóny, ktorá sa zvyčajne rozbieha koncom októbra. Vakcinácia proti chrípke je špecifické opatrenie a treba ju podporiť aj tými nešpecifickými, ako sú racionálna výživa, dostatok tekutín a vitamínov, primerané odievanie. To všetko sú podporné mechanizmy. Očkovanie sa po rokoch skúseností ukázalo ako najúčinnejší spôsob prevencie proti chrípke.17/09/2018

LÝDIA MLYNÁRIKOVÁ

17/09/2018

ORIGIN* Cocktail Collection

09/09/2018

IVETA SIROTEKOVÁ

09/09/2018

LORD

03/09/2018

HELENA OLÁHOVÁ